Gdyby nie świat fizyczny, ożywiony i nieożywiony, stworzony bez udziału ludzkiej działalności, nasze życie pozbawione byłoby sensu. Świat nieożywiony Sudetów, Karkonoszy, to przede wszystkim: wody, skały, jaskinie, góry i doliny. W Karkonoszach występują również polodowcowe kotły śnieżne, wodospady i torfowiska, które wraz z przyrodą ożywioną, do której należy roślinność i zwierzęta, stanowią ciekawą mieszankę świata ożywionego i nieożywionego.
Położenie geograficzne wraz z historią rozkwitu Karkonoszy, bezpośrednio wpływają na unikalność przyrody, jaką spotkamy w tym regionie. Niegdyś Karkonosze stanowiły pewną barierę dla nadciągającego lądolodu, co spowodowało osiedlanie się przeróżnych gatunków zwierząt i roślin. Miało to ogromne znaczenie, gdyż dzisiaj w Karkonoszach żyje kilkanaście tysięcy gatunków zwierząt i ponad tysiąc gatunków roślin. Po części tereny objęte są ścisłą ochroną Karkonoskiego Parku Narodowego.
Karkonosze są jednym z najciekawszych pasm górskich w Europie Środkowej. Walory krajoznawcze przemawiają za tym, aby zwiedzić Karkonoski Park Narodowy.