W Karkonoszach wykształciło się 5 pięter roślinnych:
Najniższe piętro roślinne Karkonoszy obejmuje głównie tereny uprawne. Dawniej rosły tu lasy liściaste (dąb, grab, lipa, buk i leszczyna). Niestety zostały niemal całkowicie wyniszczone. Część tego drzewostanu zachowała się na Górze Chojnik. W niektórych obszarach zachowały się olszyny górskie.
Podobnie jak w piętrze Pogórza, w Reglu Dolnym Karkonoszy, naturalna roślinność została w większym stopniu wyniszczona. W ich miejscu obecnie znajdują się świerki i poręby. Niegdyś dominowały tu buki, które w niewielkim stopniu zachowały się w okolicach Chojnika, Wodospadu Szklarki, Jagniątkowa, na obrzeżach Karkonoszy i w dolinach: Szklarki i Wrzosówki. Oprócz świerków, w Reglu Dolnym spotkamy: jodłę, żywca cebulkowatego i dziewięciolistnego, przytulię wonną i okrągłolistną, pszeńca leśnego i wrońca widlastego.
Piętro w Karkonoszach prawie w całości porośnięte jest świerkami. Drzewa różnią się od tych rosnących niżej, są niższe i grubsze. Spośród innej roślinności możemy napotkać siódmiaczka europejskiego, przeńca leśnego, trzcinnika leśnego, goryczkę trojeściową i wiele innych roślin. Wśród ptaków między innymi: drozda obrożnego, krzyżodzioba świerkowego i sowę włochatkę.
Piętro roślinne w Karkonoszach, które zwane jest również piętrem kosodrzewiny. Kosodrzewina, czyli sosna górska, występuje w postaci zwartych i rozległych łamów lub jako płaty wśród łąk subalpejskich. Porównując Karkonosze do Tatr, za sprawą surowego klimatu, nastąpiło tu duże obniżenie pięter roślinnych o około 200 metrów. Powstała granica klimatyczna, która zauważalna jest zwłaszcza wiosną. Wolniej topniejący śnieg powoduje kilkudziesięciodniowe opóźnienie okresu wegetacyjnego w porównaniu do niższych partii. Oprócz kosodrzewiny, w piętrze tym spotkamy wierzbę śląską, jarzębinę zwyczajną, podbiałka alpejskiego, wełniankę pochwowatą i wąskolistną. Wśród ptaków występuje tu między innymi: siwerniak- mały, niepozorny ptak o biało-popielatym upierzeniu oraz cietrzew.
Powstało na skutek niewielkiej, bezwzględnej wysokości Karkonoszy. Do roślinności tego piętra zaliczamy: mietlicę skalną i kostrzewę niską. Za ich pomocą mamy do czynienia z naskalnymi murawami, które o różnej porze roku przybierają inną barwę. W Karkonoszach spotkamy je między innymi na Śnieżce i w Kotłach Śnieżnych, które porasta również unikatowa Żyła Bazaltowa (Mały Kocioł). Wśród innej roślinności znajdziemy: irgę zwyczajną, świetlika maleńkiego, biedrzeńca skalnego, różeńca górskiego i wiele innych gatunków.