karkonosze.infopl.info
Jacek- kontakt
Zobacz profil na Facebooku
Jacek- kontakt
Zobacz profil na Facebooku
Mapa Karkonoszy
Online: 1
Karkonosze | Karpacz

Góry StołoweKARPACZ

Charakterystyka miasta

Karpacz Karpacz położony jest w województwie dolnośląskim, u podnóża najwyższego szczytu Karkonoszy- Śnieżki (1602 m n. p. m), w dolinie rzeki Łomnicy. Miasto z pewnością należy do jednych z najpiękniejszych kurortów górskich znajdujących się w tej części naszego kontynentu. Rzeką przepływającą przez miasto jest Łomnica z dopływami: Łomniczka, Płomnica, Dziki Potok, Bystrzyk, Budnicza Struga. Karpacz jest miastem złożonym z osad i osiedli powstałych na przestrzeni wieków, dlatego też jego położenie zajmuje dość spory obszar terenu.

Miasto
Karpacz
Województwo
Dolnośląskie
Region
Sudety Zachodnie
Pasmo górskie
Karkonosze
Powiat
Jeleniogórski
Gmina
Karpacz
Pow. [km2]
38
Ludność [os.]
ok 5000
Prawa miejskie
1960 r.
Dzielnice
Karpacz Górny (dawniej Bierutowice)
Płóczki (Zarzecze)
Wilcza Poręba
Brzezie Karkonoskie
Osiedle Skalne

Urok zieleni rosnącej na tle naturalnie ukształtowanego terenu Karkonoszy oraz bardzo duża rozległość miasta ciągnąca się w górę, od poziomu 480 do ponad 800 m n. p. m sprawia, że Karpacz jak najbardziej może poszczycić się swoją szczególną wyjątkowością. Szeroko rozwinięta baza noclegowa, w postaci wykwintnych hoteli, pensjonatów oraz prywatnych kwater, usytuowanych zarówno w centrum Karpacza, jak i w całych Karkonoszach, zapewnia sporą wygodę w wyborze miejsca noclegowego.

Dla amatorów gór polecane są piesze wyprawy na Śnieżkę, wśród uroków natury, przepięknych i niezapomnianych krajobrazów Karkonoszy. Dla mniej wytrwałych i bardziej leniwych pozostaje kolejka linowa. Dla amatorów nart, w górnej części Karpacza, uruchomionych jest kilka stoków narciarskich.

Karpacz to nie tylko główna baza wypadowa Karkonoszy na Śnieżkę i stoki narciarskie. W samym mieście, jak i w okolicach warto również zwiedzić między innymi:

Rys historyczny Karpacza

Historia Karpacza sięga czasów XV wieku, gdzie pojawiły się pierwsze notatki o Karpaczu w Księgach Walońskich. Walończycy to mieszkańcy zamieszkujący w belgijskiej Walonii, którzy najczęściej posługują się językiem francuskim. Księgi Walońskie to sporządzane przez nich odręczne notatki, które między innymi zawierały instrukcje poszukiwania kamieni szlachetnych w Karkonoszach. Pierwsze zapiski o Karpaczu pojawiły się w dokumencie z 1418 roku i dotyczyły dzielnicy Płóczki. Trudne czasy spowodowane najazdami czeskich husytów nie sprzyjały rozwojowi Karpacza, ale jednak osada przetrwała. Dynamiczny rozwój Karpacza przyniósł wiek XVII. Mieszkańcy osady zwani "Kurzakami" byli dostarczycielami węgla drzewnego do Kowar, gdzie wytapiano występujące tam rudy żelaza. Rozwój Kowar zapoczątkował rozbudowę Karpacza, a właściwie Krummhubel, bo tak brzmiała pierwotna nazwa osady Karpacz.

Konflikt zbrojny w Europie w latach 1618-1648 (wojna trzydziestoletnia) spowodował, że do Krummhubel napłynęło sporo czeskich emigrantów. Miało to bardzo pozytywny wpływ na rozwój Karpacza. Coraz większa ilość podróżników sprawiła, że w XIX wieku miasto stało się największym ośrodkiem przewodników i tragarzy w Karkonoszach, a pod koniec tego samego wieku wybudowano tam stację kolejową. Miasto nabrało również sportowego znaczenia, dzięki powstaniu w tym czasie klubu narciarskiego.

Niegdyś Karpacz (Krummhubel) podzielony był na kilka niezależnych od siebie gmin:

  • Krummhubel- Karpacz,
  • Bruckenberg (Bierutowice)- dzisiejsza dzielnica Karpacz Górny,
  • Zarzecze (Płóczki)- dzielnica Karpacza uważana za najstarszą część osady.

Wkrótce te trzy osady połączyły się w jedną miejscowość wypoczynkowo-klimatyczną Krummhubel, a najważniejszą dziedziną życia stała się turystyka. W 1956 roku Karpacz uzyskał prawa miejskie, a trzy lata później powstała pierwsza w Karkonoszach, po stronie polskiej, kolejka linowa na Kopę.



Warto zobaczyćWARTO ZOBACZYĆ

Warto zobaczyć

infopl.info. Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Żuławy

Żuławy

Płaskie jak stół, ale godne polecenia Żuławy

2009-2024. Karkonosze.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie, bez zgody autora zabronione.

Ostatnia aktualizacja: 2024-09-21

karkonosze.infopl.info